Remarketing Yeniden pazarlama, daha önce siteyi ziyaret eden kullanıcılara reklam sunduğu popüler bir dijital pazarlama yöntemidir. Şirketinize veya markanıza daha önce ilgi göstermiş kişilere ulaşma yöntemidir.

Önceki ziyaretçileri veya tüketicileri hedeflediğiniz için buna “yeniden” pazarlama (remarketing) denir. Yeniden pazarlama, çeşitli yöntemlerle ve çeşitli remarketing reklam platformlarıyla yapılabilir.

Remarketing reklam, işletmenizin web sitenizi ziyaret eden ve bir dönüşümü tamamlamayan kullanıcılara hedefli reklamlar göstermesine olanak tanır. Google tarafından geliştirilen ve reklam veren kişilerin web kullanıcılarına bazı kısa reklamlar, hizmet ilişkili teklifler, ürün listeleri veya videolar göstermek amaçlı teklif verdiği bir çevrimiçi reklamcılık platformu vardır.

Google remarketing kurulumu, oldukça basit bir yöntemdir. Yapılması gereken ilk adım Google Ads ve Google Analytics arasında bağlantı oluşturmak. Bunun için bir Google Ads hesabınızın olması gerekiyor.

Yeniden pazarlama, kullanıcılara ait bilgileri toplayarak daha sonra onlara satış e-postaları göndermek için kullanılan listeler oluşturur. Daha önce web sitelerini ziyaret etmiş kullanıcılara özel reklamlar sunmasına olanak tanıyan bir tür internet reklamcılığı kullanır.

Geçmişteki ziyaretçiler, webde gezinirken, video izlerken veya haber web sitelerini okurken, örneğin markanızı akılda tutarken ve onları daha fazlası için geri dönmeye motive ederken bu reklamlarla karşılaşacaktır.

Görüntülü reklamcılık söz konusu olduğunda yeniden pazarlama, basit izleme kodlarını kullanarak, yeniden hedefleme reklamları, Google Görüntülü Reklam Ağı web sitelerinde gezinirken veya Google’da ilgili terimleri ararken alakalı reklamlar göstererek geçmişteki ziyaretçileri web sitenize dönmeye ikna eder.

Yeniden hedefleme reklamları ile markanız ve ürünleriniz geçmişteki ziyaretçilerin zihninde ön planda kalır. İnsanları web sitenize geri getirmek için Google remarketing reklam oluşturma gerçekleştirilir.

Google yeniden pazarlama reklamları, bir açılış sayfası yayınlayan veya desteklenen bir e-ticaret mağazası veya web sitesine bağlanan kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bir Google yeniden pazarlama reklamında bir açılış sayfası kullanıyorsanız, açılış sayfanızın Ayarlar ve İzleme bölümünde ek şartlarımızı kabul ettiğinizden emin olun. Şartları yalnızca bir kez kabul etmeniz gerekir.

Önceki ziyaretçilere pazarlama yapmak, yenilerine pazarlamaktan daha uygun maliyetli olabilir. Bu müşteriler markanıza zaten aşinadır ve ne bekleyeceklerini bilirler. Önceki müşterilere yeni satışlar ve promosyonlar hakkında bilgi veren, yeni ürün gruplarını duyuran ve iş güncellemelerini paylaşan bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz. Bir süredir etkileşim kurmadığınız müşterilere ulaşmak için yeniden pazarlamayı da kullanabilirsiniz.

Kendinizi yeniden tanıtmak için bir e-posta kampanyası oluşturun ve işletmenizle yeniden etkileşime geçmeleri için onlara özel bir promosyon sunun. İndirim kadar basit bir şey, onları pazarlama dönüşüm huninizde taşımanıza ve bu dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olabilir.

Geri bildirim toplamakla ilgileniyorsanız, sizden satın almayı neden bıraktıklarını öğrenmek için önceki müşterilere bir e-posta anketi gönderebilirsiniz. Bunu, ürün veya hizmet tekliflerini iyileştirmek ve müşterilere kaliteye olan bağlılığınıza dair güvence veren yeni mesajlar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Tamamlayıcı ürünleriniz veya hizmetleriniz varsa, mevcut müşterilerinizle yeniden pazarlamayı kullanarak etkileşim kurun ve onlara halihazırda kullandıklarını nasıl tamamlayabileceklerini söyleyin.

Özel tekliflerle kişiselleştirerek mevcut müşterilerle etkileşim kurmak için e-postayı kullanın. Mevcut müşterilerinize değerli olduklarını hissettirmek için teşekkür e-postaları ve özel teklifler gönderin. Bu pazarlama kanalının da müşteri sadakatini ödüllendirmek için harika bir araç olduğunu unutmayın.

E-posta yeniden pazarlama, mesajları mevcut ve önceki müşterilere göre uyarlamanıza olanak tanır. Bu mesajlar kişiselleştirilmiş ve geleneksel e-posta patlamalarından daha alakalı. Sepetlerini terk eden veya bir kupon veya haber bültenine kaydolan ve hiçbir şey satın almayan kişilere gitmek için mesajları otomatikleştirebilirsiniz.

E-posta yeniden pazarlamanın bir diğer yaygın kullanımı, mevcut müşterileri takip ederek ilişkiler kurmaktır. İster hizmet olarak yazılım ister finansal hizmetler veya fiziksel ürünler satıyor olun, ürününüzün nasıl çalıştığını görmek için bir takip e-postası gönderebilir ve herhangi bir soruyu yanıtlamak veya ek geri bildirim sağlamak için müşterilerinizle görüşmeyi teklif edebilirsiniz.

Yeniden pazarlama, içeriğinizi şirketinizle halihazırda ilgilenen kişilere tanıtmanıza olanak tanır. Sık sık bloglar veya videolar yayınlıyorsanız, mevcut müşterilerinize içeriğiniz hakkında bilgi vermek ve onları etkileşimde bulunmaya teşvik etmek için e-posta gönderin.