Skip links

Meta Threads Nedir, Threads hakkında bilmeniz gerekenler

Instagram’ın sosyal medya iletişiminde devrim yaratan ve Temmuz 2023 günü kullanıma sunulan yeni uygulaması Threads ile tanıştınız mı?

Threads’in,  şu anda 100 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Instagram hesaplarıyla doğrudan bağlanabilen bu yeni sosyal medya platformu nedir ve nasıl kullanılır.

Threads Nedir?

Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta; geçtiğimiz günlerde Threads isimli yeni sosyal medya platformunu internet kullanıcıları ile tanıştırdı. Twitter benzeri bir mecra olan Threads, Instagram hesabınızla entegre bir şekilde çalışır. Görselliğin ön planda olduğu Instagram’dan farklı olarak burada kullanıcıya sözlü iletişim deneyimi sunulur. Uygulamanın ana sayfasında takip edilen içerikleri ve önerilen içerikleri görme imkanı vardır ve içerikler kronolojik olarak sıralanmaktadır.

Threads’i, son aylarda sahiplik yapısında bir değişiklik yaşadığından sürekli güncellemeler getirilen Twitter’a bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Nitekim Threads, yakın arkadaşlarınızla daha samimi bir şekilde iletişim kurmanızı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Uygulama anlık mesajlaşma, fotoğraf ve video paylaşma, durum güncellemeleri ve hikayeler gibi özellikler sunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde, içeriklerinizi görselli ya da görsel olmadan paylaşabilir ve yakın çevrenizle etkileşimde bulunabilirsiniz.

Threads Nasıl Açılır?

Threads’i kullanmaya başlamak için öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından Threads uygulamasını indirip kurabilirsiniz. Uygulama, Instagram hesabınızdaki arkadaşlarınızı otomatik olarak takip etmenize izin verir. Böylece Instagram arkadaşlarınızla iletişiminizi doğrudan bu platform üzerinden devam ettirebilirsiniz.

En çok merak edilen konulardan biri de Threads hesabının silinmesi durumunda Instagram hesabının da silinmesidir.

Threads’i Silersek Instagram Silinir mi?

Bir Threads profili oluşturduğunuzda onu silmenizin tek yolu bağlı olduğu Instagram hesabını da silmektir. Threads’in gizlilik politikasına göre, hesabınızı dilediğiniz zaman devre dışı bırakmanız mümkündür. Ancak ne yazık ki tamamen silmek için Instagram hesabınızı da silmek durumunda kalırsınız.

Threads hesabını silme koşullarından biri olarak Instagram hesabının silinmesinin öne sürülmesiyle Threads’i kullanmayı devam ettirmeniz amaçlanır. Dolayısıyla Instagram hesabınızı silmeye hazır değilseniz Threads uygulamasına da sahip olmak zorundasınız!

Ancak Threads uygulamanızı sorunsuz bir biçimde devre dışı bırakmanız mümkündür. Hesabınızı devre dışı bıraktığınız zaman profiliniz, içerikleriniz ve diğer hareketlilikleriniz diğer kullanıcılara görünmeyecektir.

Threads ve Twitter’ın benzer uygulamalar olduğunu düşünebilirsiniz ve Twitter’a ne olacağını da merak ediyor olabilirsiniz. Fakat Threads ve Twitter farklı amaçları ve kullanıcı tabanları olan iki platformdur.  Instagram tarafından geliştirilen Threads, Instagram ve Facebook kitlesine daha çok hitap etmektedir.

Twitter düşüncelerin açık bir şekilde ifade edilmesine izin veren, dünya çapında bireyler, işletmeler ve kamuya mal olmuş kişiler arasındaki tartışmaları teşvik eden küresel bir platform olarak hala hakimiyetini koruyor. Dolayısıyla her ne kadar kullanıcı deneyimi ve ara yüzü bakımından çok benziyor olsa da şimdilik bu 2 platformun birbirlerinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.