1-Geniş Eşleme (Broad Match) Broad match, kampanyanızı en geniş kitleye ulaştırabilecek eşleme türüdür. Anahtar kelime, kullanıcının aradığı kelimelerin herhangi bir kısmında (önünde arkasında ya da ortasında) yer alıyorsa sizin anahtar kelimeniz ile eşleşir. Geniş eşleme ile maksimum kitleye erişebilirken, kullanıcının aradığı alakasız kelimelerle eşleşme ihtimali olduğu için tam olarak istediğiniz alaka düzeyini yakalamanız zorlaşır. Aynı zamanda bütçenizi de verimsiz bir şekilde harcamış olursunuz. Reklam alaka düzeyine bağlı olarak tıklama oranı artar, tıklama oranı artınca da tıklama başına maliyet azalır. Ana amacınız sayfanıza maksimum miktarda trafik çekmek ise geniş eşleme türünü kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada arama terimlerini düzenli olarak takip etmeniz ve negatifleme yapmanız gerekir. Sayfanıza çektiğiniz trafik, alakasız kullanıcılardan da geleceği için bütçenizi boşa harcamış olursunuz. Potansiyel müşteri kitlenize ulaşmak istiyorsanız geniş eşleme sizin için doğru bir seçim olmaz. Eğer reklamınız için ayrıntılı olarak anahtar kelime listesi çıkaramıyorsanız geniş eşleme kullanabilirsiniz. Bu eşleme türü sizin reklamınız ile anahtar kelimeler arasında en alakalı olanı araştırarak sizi bu zahmetten kurtarabilir. Eş zamanlı olarak eşleşmesini istemediğiniz kelimeleri negatif anahtar kelimelere ekleyerek engelleyebilirsiniz. Böylece negatiflediğiniz anahtar kelime sorgulamalarında gözükmezsiniz.

2-Sıralı Eşleme (Phase Match) Sıralı eşleme anahtar kelimenizi ve onun yakın varyasyonlarını hedeflemek için ideal bir eşleme türüdür. Sıralı işleme geniş işlemenin sağladığı işlevlerin bazılarını sağlar fakat daha kontrollü bir şekilde eşleme yapar. Eklediğiniz keyword, girdiğiniz sırayla ve öncesinde sonrasında bir kelime eklenerek kullanıcının aradığı kelime öbeğine uyuyorsa arama sonucu listeleme sayfasında gösterilir. Anahtar kelime birden fazla kelimeden oluşuyorsa kullanıcı ortasına baska bir kelime yazıp aradığında reklamınız karşısına çıkmaz. Bu eşleme türünde kelimeleri başına ve sonuna tırnak işareti (“ ”) koyarak oluşturabilirsiniz. Sıralı eşleme geniş eşlemeye göre daha az aranma hacim, sağlar, fakat potansiyel müşteri kitlenize ulaşabildiğiniz için dönüşüm oranlarınız daha fazla olacaktır. Trafiğinizin kalitesi artar, dolayısıyla bütçenizi verimli kullanabilirsiniz.

3-Tam Eşleme (Exact Match) Tam eşleme diğerlerine göre en kısıtlayıcı olan eşleme türüdür. Reklamınıza sınırlar koyar, az erişimle istediğiniz en alakalı kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Tam eşlemede spesifik kelimelerle spesifik bir kitleye ulaşabilirsiniz. Böylece istediğiniz kitleye, diğerlerine göre nispeten daha yüksek CTR oranı ile ulaşabilirsiniz. Kısacası sayfanıza az insan getirerek, yüksek dönüşüm oranı yakalamanızı sağlar. Fakat az insana ulaştığınız için tıklama başına maliyetiniz artabilir. Bu eşleme türünde kelimeleri başına ve sonuna köşeli parantez ([ ]) koyarak oluşturabilirsiniz

ÖRNEK UYGULAMA: Örnek anahtar kelimemiz ( Uçak Bileti ) olsun.

1- Geniş Eşleme: Adana’a uçakla kaç saat sürüyor?
2- Sıralı Eşleme: Adana  uçak bileti fiyatları ne kadar?
3- Tam Eşleme: Uçak Bileti fiyatları

Negatif Anahtar Kelime Listesi Negatif anahtar kelime listeleri, kampanyanıza gelmesini istemediğiniz kelimeleri manuel şekilde eklemek yerine liste haline getirip yüklemenize yardımcı olur. Anahtar kelime eşleme türlerinizi belirledikten sonra, ürün veya servinizle alakalı olmayan kelimeleri listeleyerek kampanyanızı açarken işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Negatif anahtar listelerinizi birden fazla kampanya üzerinde de uygulayarak her kampanya özelinde vereceğiniz eforu minimize etmiş olursunuz. Örneğin, özel tasarım tişört satan bir tekstil firması olduğunuzu düşünelim. Anahtar kelimelerinize sıralı eşleme olarak “özel tasarım tişört” eklediğinizde ortalama bir search volume ile istediğiniz hedeflemeyi sağlayabilirsiniz. Bu durumda istenmeyen keywordlere para harcamamak için kampanyanızı aktif hale getirdikten sonra düzenli aralıklarla arama terimlerinizi kontrol edebilir, istenmeyen aramaları negatifleyebilirsiniz. Aynı şekilde mor patates satan bir market olduğunuzu düşünelim, geniş ve sıralı eşleme yaptığınız takdirde mor patates ile alakalı tarif, uygulama vb şekilde bir çok arama terimi geleceğinden dolayı sizin reklam amacınıza yönelik olan kelime grubunu tam eşleme ile ifade etmeniz daha doğru olacaktır. İkinci bir seçenek olarak ise istemediğiniz kelime gruplarını liste haline getirip kampanyanın en başından negatif listenize ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki tablolarda anahtar kelime eşleme türlerine dair çeşitli örneklerden de anlayacağınız üzere 3 eşleme türünün getireceği sonuçları iyi anladığınız ve analiz ettiğiniz zaman kampanya performansını arttırabilirsiniz.